top of page
Vyhledat

Meditace

Aktualizováno: 12. 4. 2022


Kouzlo, jemuž někteří propadli a nechávají se jím unášet. Meditace a veškerá mystika mě fascinovala již kdysi dávno.

Do dnes si pamatuji první seznámení s praxí. Mám sedět rovně, nohy skřížené a vydržet několik minut bez pohybu, pozorovat dech..."To je vtip?".

Nacházíme se v době, kdy meditace není ničím podivným, či velmi neznámým. Kolektivní vědomí se rozšiřuje a posouvá na novou úroveň a to i u nás, v České Republice :)

Meditace je určitou transformací vědomí, čili dochází k ní po probuzení jednotlivce.

O co tedy jde, pokud nejsem ve stádiu meditace? O nic..

Vše přichází ve správný čas, pokud hledám, ztrácím se a táži se, je možná pravá chvíle na to, začít praktikovat určitou formu duchovní praxe.

Jóga je jakousi branou do meditace. Jóga připraví, otevře, očistí tělo. Jóga je meditací v pohybu. Začátek s jógou může být dynamičtější, aktivnější. Po čase se praxe zpomalí, pozornost přejde k dechu. Mysl se zklidní. Nastává přechod k meditaci.

Praxi, pomáhá vytvořit místo, soukromé a meditační. Vystavit oltář, místo pro podložku či meditační polštář. Zvolit čas, ve kterém se bude meditace odehrávat. Pro začátek, nastavení rituálu, vytvoření režimu může pomoci, opakování matka moudrosti.

Co meditace tedy vlastně je? Nádech, výdech. Tam vše začíná.

Všechny ty obrázky jogínů se skříženýma nohama, v nás zpočátku můžou vyvolat nechápavý dojem.

Když pochopíme, že meditace se děje vně, uvnitř nás, teprve po té můžeme pochopit i posed jogína.

Z osobní zkušenosti vím, že dobře zvolená pozice hraje velkou roli.

Začínáme-li, začněme třeba v leže.

Zkušenosti se sněním, sny a představy. Už to by se dalo nazvat meditací.

Meditace není o zastavení toku myšlenek a projekcí. Meditace je o přenesení pozornosti.

Proto v první fázi přesouváme pozornost k dechu. Dech je nástrojem, dech je instrument meditace.

Zavřené oči. Nádech, výdech. Nádech, výdech. Myšlenky přichází, odchází. Pozoruji. Co se děje s tělem, jak vnímám dech. Jak vnímám sebe vně. Místo myšlenek přenáším pozornost k dechu a po sléze "do" meziprostoru, který vzniká mezi nádechem a výdechem. Místo, které není místem. Kde neexistuje čas ani prostor. Meziprostor, meditace. Stává se ze mne divák.

K čemu v meditaci dochází? Jedná se o proces, kdy se tělo uvolní, mysl očistí od myšlenek a vzniká jakýsi meziprostor, prázdno. Vizualizační techniky zde mají svou roli. Vizualizace pomáhá koncentraci. Mohu se soustředit na vizualizaci. Mohu si vizualizovat tu nejzdravější formu vlastního Já apod.

V meditaci dochází ke změně vědomí čili „transcendent“, pakliže se nám podaří vytrvat. Je zde několik stádií. Pokud zvládnu koncentraci přesunout od myšlenek, pokud zvládnu vizualizaci a po té se dostanu plně do meziprostoru, jde jen o setrvání. Provázené nástrojem dechu , klidu a ticha a zde dochází ke změně. Ke splynutí. Řekněme, že se dostáváme za hranici naší "normálnosti" a můžeme se dotknout našeho vyššího "Já". Mnozí zde mluví o Jednotě. Poznání Boha atd.

Můžeme v této fázi vidět důležité části našeho života, vstřebávat informace, které jinak nevnímáme, získat informace kolektivního vědomí atd. Stáváme se tzv. kanálem.

Zde dochází ke zkušenosti, kdy člověku přichází úleva, pochopení, uvědomění, že není v celé existenci sám a že vše je propojeno.

Cílem meditace není pouze změněný stav vědomý, meditace slouží ke kultivaci mysli (k jejímu uvolnění), k získání vhledu, ovšem také jako rozumové promítání. Meditace je jakousi hygienou a očistou mysli. Není proto nutné od meditace očekávat. Každá mysl netouží po mystických zážitcích, ovšem jako nástroj denního života je velmi účelná a léčivá. Meditace tvoří základ osobní hygieny. Ne pokaždé dosahujeme výsledků, či dochází k hlubinným zážitkům, ovšem meditace na denní bázi nám může pomoci třídit myšlenky, odpočinout mysli a ukazuje nejlepší možné vhledy, dle kterých se můžeme lépe rozhodovat a volit, jak přistupovat k životu.

Meditaci ovlivňuje mentální rozpoložení člověka, však i to fyzické. Určitá dieta, praxe jógy, pohyb obecně, okolí ve kterém se pohybuji, informace, které nasávám. To vše meditaci a její praxi ovlivňuje. Ať už jsou cíle meditace jakékoliv, heslo zní : praxe, praxe, praxe.

V dnešní době se setkáváme čím dál více se zdravějším přístupem k životu, chápeme, že jisté zpomalení, zastavení se, nám umožňuje lépe volit a štastněji žít. Meditace může sloužit jako perfektní nástroj k sebe pochopení, k sebe realizaci, k lepšímu nastavení, jak žít.


S Láskou,


Kat

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

V jemnoCitu

bottom of page