top of page
Vyhledat

Létem, jógovým světem v Chorvatsku
Přes dva roky uběhlo a já jsem kořenila ve své rodné zemi, po létech cestování, žití v Thajsku, na Zanzibaru a Kanárských ostrovech jsem se dostávala do harmonie setrváním na láskyplně domovské půdě.


Touha vyjet a znovu pocítit roztažení křídel byla ohromná.

Vizi jsme s partnerem drželi k odjezdu na několik měsíců, abychom dočerpali nádech, nasytili se mořem a ladili svojí cestu, mimo status dovolená.

Když jsem v zimě plánovala se svou kamarádkou jógový pobyt v Chorvatsku, kde se nachází jejich rodinný domek, nenapadlo mne, že zde zůstaneme na pár měsíců. Náš příběh se nyní píše v místě Krvavica, mezi známými lokalitami Makarska a Brela.


Chorvatsko má velké výhody, krátká vzdálenost z naší domoviny a mimo sezónu nabízí dvě základní komodity, klid a samotu.

Polovina dubna byla jasným impulzem a radostí, se záměrem, že na letní sezónu budeme objevovat jiná místa a země v blízkosti.

Duben je měsícem, kdy krajinou projde málo turistů, většinou jsou zde místní či přistěhovalci, kteří zde tráví delší část roku.

Voda mořská je v dubnu chladivá toto místo a nádechem pro nekonečné procházky a lelkování u mořských břehů a také pro otužovací koupele. Tento měsíc se počasí střídá každý den od stálosti a jarních teplot, po vítr a déšť, jeho rozmanitost je barvitá a není nudná, za každého počasí je zde nabídka objevování krásné přírody, procházky, běh na útesech, “koupele” větrem, otužování v moři, či nekonečně dlouhé klidné praxe na terasách, plážích nebo mezi stromy olivovníků.


Touha po klidu a tichu z rušnějších uliček či místních vesniček volá na břehy mořské či procházky pro krajině.

Od Makarské riviéry se dá pěšky dojít až do Brela, celé pobřeží vydá na 30 km procházek.

Tato oblast přeje sportu všech kategorií, lidé zde běhají, sportují, cvičí a jedná se o místo plné aktivity. Najdeme zde také místa na útesech, kde se dá snadno dostat k moři a člověk může na “své” soukromé pláži relaxovat.


Tato místa jsou úchvatná, s lesknoucí se čistou vodou, která lemuje celé pobřeží, voda je chladnější a nádherně ochladí i v teplejších dnech, květen je měsícem kdy přišlo plně léto, teplá rána i večery přejí jak časné praxi na terase, pláži či v hájích olivových, tak večerním procházkám se západy slunce a praxi meditační na březích hladiny mořské. Chladnější voda tedy ochlazuje v horkých dnech, podporuje otužování a zdravé rituály ve dnech chladnějších.


Toto místo je rájem pro relax a aktivitu současně, pro sport, koupele v moři a nádech.

Široký prostor otevřeného moře s výhledem na obrovské hory naplňuje vnitřní prostor expanzí svobody a otevření srdeční krajiny.

Pokud si člověk přivstane může se jít proběhnout kolem útesů a zakusit koupel v chladivém moři v celé své přirozené kráse, bez diváků v okolí.

Východy a západy slunce jsou oblíbenou částí dní.


Kraj plný dobrodružství a aktivit může působit rušně, místní obyvatelé mají ve zvyku pokřikovat, místní hlahol je příjemnou atmosférou, přesto cítí-li člověk potřebu se stáhnout a skutečně praktikovat ve větším prostoru ticha vždy najde “své” místečko.


Praxi v “ústraní” olivových hájů jsem si velice oblíbila.

Pro ztišení a jemnější praxi, nádech vnitřního prostoru a meditaci nacházím v náručí těchto posvátných keřů, jsou skutečnou laskavostí v horkých dnech, prostor okolo nich je chladivý a stíněný a jejich šustění je meditací.


Místo, které jsem objevila nedaleko svého bydlení (i přesto, že je pod hlavní silnicí), nabízí klid s nádherným výhledem na moře a hory.

Hory obklopují celé toto pobřeží a jejich náručí je bezpečí lůna matky Země, které zde vnímám.

V jejích pažích cítím bezpodmínečnou ochranu, na těchto roztažených pažích se nachází olivové háje v celém rozsahu a lemují tak celý tento kraj a místu dodávají vláhu a doplňují nádhernou zeleň, která je potravou srdeční krajiny.

Moře jako plodová voda lůna Země, zde nabízí nikdy nekončící očištění.

Praxe v tomto duchu přináší potravu pro duši a dotek ticha, který se v prostředí rušnější atmosféry života a léta, ladí do harmonie a vytváří rovnováhu obou těchto polarit.


Ráda běhám a plavu na pláži, kde spojuji aktivnější, sluneční část svého bytí s krajinou.

Obě tyto části mé bytosti, ženská, jemná, lunární a také slunečná, otevřená, mužská nacházejí v této krajině naplnění a sycení se kvalitními Zdroji překrásné přírody.

Koupele v moři vnímám jako očistné rituály těla a duše, jakmile k této krajině a její vibraci přistoupím vědomě, má mnohem širší rozměr. Setkávám se zde se Sebou.


Kraj je nekonečnou inspirací pro tvořivého ducha. Vnímám silněji setrvání na jednom místě, alespoň pro čas a procítění skutečné energie. V momentě když se stáhneme více dovnitř, až nasytíme sluneční část, která chce objevit vše vnější, prožít si zážitky spojené s poznáváním, kdy skutečně dosedneme v praxi a každou volnou minutu našeho žití splýváme s nádherou této krajiny v tichosti, na podložce i mimo ni.

Ticho je hlavní melodií, kde se slunce spojí s měsícem a tvoří jednotu.

Kdy vše pozoruji a meditace je přítomná v každém okamžiku, zde cítím otevřené srdce do nekonečného prostoru hor, moře, olivových hájů, nebe, vesmíru a veškerenstva. Děkuji.

Místo Krvavica je vesničkou, kde žijí místní obyvatelé, jsou zde i menší penziony a hostely.

Obyvatelé místa jsou velice vřelí lidé, dávají si záležet na tom, aby každého dostatečně pozdravili a jsou velice pohostinní. Zkušenost s naší paní domácí je více než vřelá, ochotná vždy pomoci a poradit, s otevřeným srdcem, láskou a svými úsměvy obdarovává nejednoho poutníka.

Z Krvavica se člověk pěšky může vydat na obě strany. Jedna vede na místo Makarské riviéry, kde ho čeká krásné malé městečko s obchůdky, restauracemi.

Druhá strana vede do Brela, tato procházka je překrásnou scenerií tyrkysových vibrací mořských pláží, které vypadají jako pláže v Karibiku. Najdeme zde také jednu z deseti nejkrásnějších pláží světa (podle měřítek na internetu).


Krvavica není daleko od větších vesnic a měst, jako například Omiš a letovisko Split.

Omiš je místem, které nabízí možnost překrásných výhledů ze skalního hradu, také maličké uličky s obchůdky a restaurace.

Split je město, které mne velice překvapilo, hlavně jeho historická část.

Mnoho malých uliček k objevování, krásné obchody a místní obchůdky, veliké markety se zeleninou a ovocem, místní šperky, také umění, které je výstavou tohoto města, historická část Splitu se nachází u moře, jemný vánek, který vane i v teplejších dnech je radostí a promenáda s palmovým hájem je oázou pro oddech a vychutnání si vynikající zmrzliny, která se prodává u každého stánku i ve veganských variantách.


Místní pekárny zvané Pekara najdeme na každém rohu městeček a vesniček a nabízejí skvělý chléb, jestli něco stojí za opakovaný hřích na Balkáně, je to místní pečivo a olivový olej.

Milovníci mořských pokrmů a ryb si jistě přijdou na své.

Jako milovnice salátů si užívám místní čerstvou zeleninu s vynikajícím olivovým olejem, který zde můžeme zakoupit přímo z lokálních olivových hájů a možnosti ochutnávek a poznání, jak se tato alchymie zpracovává, nacházíme u každé větší vesničky, včetně malých obchůdků, které lokální oleje a zdroje nabízejí, také med, propolis a další místní poklady.

Ovocným stromům dominují fíkovníky a citrusové stromy, tyto plody jsou diamantem pro mou duši a tělo.

Krajina nabízí také mnoho místních národních parků a přírodních silových míst, jako jsou nádherné a bohaté řeky, vodopády a oázy s doslova léčivou vodou. Milovníky zdrojů přírodní pramenité / pitné vody potěší možnosti, jak místní vodu získávat. Postačí k tomu google mapy.

Jezdíme pro vodu k přírodním zdrojům, jak v ČR, tak zde.

Pro zdravé fungování v každodennosti vnímáme důležitost kvalitního zdroje pitné vody.


Jarní krajina také přináší divoké rostliny a květy, které můžeme sbírat podél moře, okolo olivovníků a na loukách v přírodě. Ve velké hojnosti zde nacházíme vlčí máky, pampelišky a plno divokých rostlin, ze kterých můžeme tvořit nádherné ozdoby našich teras či obohacovat pokrmy.

Vynikající zeleninový salát s chutí místních olejů a pampelišky dodává tělu radost a očištění.


Nyní nás čeká v tomto kraji posledních 14 dní a poté se přemisťuji na ostrov Pašman, kde v rámci jógového pobytu budu čas trávit s ženami a poté nás vede výlet do dalších krajů, o tom však příště:)


S Láskou,


Katerina


8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

V jemnoCitu

bottom of page