top of page
Vyhledat

Jóga na Zanzibaru

Aktualizováno: 12. 4. 2022


Zanzibar, představme si bílé písečné pláže a oceán, který hraje škálou barev od několika odstínů zelené, tyrkysové, blankytně modré až průhledné. Troufám si říci, že jsou to jedny z nejhezčích pláží světa i přes své odlivy a přílivy. Odliv na zanzibaru je jako chůze měsíční krajinou pokrytá malými solnými jezery. Vibrace oceánu je vysoko. Léčivý potenciál indického oceánu je obrovský. Stačí cítit, vnímat a pochopit jeho sílu. Čas strávený v oceánu a jeho vliv na fyzické uvolnění, mentální výdech. Je to čirá krása.

Zanzibar je také místem chudoby a je plný kontrastů. Bohatá a nádherná scenerie přírody, výživa oceánu jde v kontrastu s chudobou místních. Snoubí se zde dva velmi odlišné paradoxy. Na jedné straně najdeme vysoce vibrační místa, jako jsou pralesy, oceán a pláže. Také místa, které mají vibraci velmi nízkou. Je to ovlivněno způsobem a chováním místních lidí, vzdělaní a určitá životní úroveň má zde své omezení. Místní lidé, či přistěhovalci z pevniny jsou nesmírně milí lidé.

Společnost na Zanzibaru je pudová, přirozená.

Všechny tyto faktory vibrují s prostředím. Jsou místa, kde splynout s prostředím v určité jóga flow, jsou výživou pro duši.

Tato místa najdeme v přírodě a nejlépe, dle vlastní intuice. Má zkušenost mimo učení na Zanzibaru v hotelích a jejich zahradách, směřuje převážně k vlastní praxi.

Zakusila jsem hodiny praktikováním na plážích v rámci svého volna a doslova bleskovou rychlostí jsem byla schopná načerpat energii. Energie oceánu je pro mne tak silná, že je to doslova injekční záležitostí :)

Dalším velmi intenzivním zážitkem vlastní praxe byl prales.

Chráněný park pod baldachýnem pralesa, to je Jozzani Forest. Úchvatnost sama.

Jedná se o jednu z "turistických" výletních záležitostí, i přesto se dají navšívit místa, kde se sotva setkají lidé. Součástí pochodu je průvodce, který přesně ví, kam šlápnout. Na vyžádání umožní šlápnutí do hlubinných zákoutí pralesa. Prales a jeho "šťávu" můžeme hltat každým nádechem.

Ideální místo pro praxi. V hlavní sezóně je prales rušnější. Proto jsem se vrátila mimo sezónu, po vlastní ose a zážitek byl nezapomenutelný. Místo má svou specifickou energii. Je to výživa zeleně, vody, nádechu, života, svěžesti a svobody.

Meditace na tomto místě pro mě byla zásadní. Splynutí s pralesem se po krátkém čase v něm stává přirozené. Člověk by mohl zvuky lesa poslouchat hodiny. Celé naladění na místo je očistou, výživou pro duši.

Další zkušeností a duševní záležitostí je jóga praktikovaná u stromů Baobab. Tyto stromy vyzařují určitou moudrost. Perfektní je, že strom Baobab najdeme v Africe na každém rohu, každá delší cesta je Baobaby obklopována. Jsou to stromy nádherné na pohled, moudré zevnitř a jejich vibrace je vysoce uklidňující, čistá, zemitá. Není problém, kdekoliv, kde se Baobab nachází rozložit podložku a ponořit se do jógové praxe, meditace. Příznivější jsou místa stranou od hlavních silnic a ulic, místní lidé nejsou přeci jen zvyklí na jogíny opírající se o stromy, jako například lidé v Asii.

Stromy Baobab poskytují velké léčení, speciálně práce s hlubokými tématy uvítá jejích přítomnost.

Jsou to houževnaté, obrovské stromy, plné síly. Jejich přítomnost pomůže praxi uzemnit, naladit se zpět na sebe. Jejich energie usnadňuje přijetí, jejich moudrost navozuje hluboký klid.

Afrika je místem mnohdy náročným, Zanzibar mimo jeho krásu, umí být hlučný a chaotický, to se týká převážně města. Únik z chaosu a hluku do náruče Baobabu je požehnáním.

Na ostrově najdeme i několik jeskyní, některé suché, některé mají vlastní jezera. Zajímavou jeskyní je Kuza Cave. V jeskyni se dá koupat v tzv. živé vodě, která je nahuštěná minerály a celá energie tohoto místa je intenzivní. Místní lidé vykonávali na této posvátné půdě obřady a modlili se k vodě a jeho léčivému potenciálu. Voda v jeskyni je reflexí jakého si zrcadla. Vyvolává strach a úzkost, ale také přináší naději a uvědomění. V tomto prostředí je meditace klíčem. Žena, která se o jeskyni s místními lidmi stará, nabízí povídání o historii Kuza Cave a jejích obřadech. Natálie, která přináší svou energii na místo a vytváří komunitní prostředí nabízí i možnost zúčastnit se posvátného rituálu. Místní muž přivolá jednotlivé "spirits" tohoto místa a na základě jejich pomoci se můžeme zbavit vlastních těžkostí. Speciální zážitek, který zůstává se mnou.

Praxe v jeskyni je poněkud na těžší témata. Je zde cítit síla, hloubka, ale také určitá stagnace. Meditace v jeskyních již od nepaměti sloužily k lepšímu soustředění a žití v oddělenosti. Dle mého názoru k hlubším tématům zpracovávání různých strachů je jeskyně pravým místem.Zanzibar nabízí také širokou nabídku hippie míst, které umožňují cvičení jógy na terasách, báječných „open space“ prostorech u pláže apod. Pláže Nugwi a pláže Paje mají školu jógy, studio jógy, najdeme lektory, kteří pořádají lekce na pláži či poskytují soukromé lekce. Hotely nabízejí lekce jógy, není problém dojít individuálně na lekci.

Jóga po vlastní ose má výhodu svobody a flexibility. Báječné spojení s cestováním po ostrově je vzít skútr či auto, podložku a zastavit na místě, které přivolá.

Pro osvěžující a dynamickou praxi je pláž a prostředí oceánu to pravé.

Pro vyživující, uklidňující až uzemňující praxi je prales a stromy baobabů místem zvoleným.

Hlubinná témata a jejich zpracovávání se hodí do jeskyní.

Zanzibar je místem, kam se každý rád vrátí pokud se sladí s jeho chodem, jeho energií a vibrací, která nepřestane překvapovat. Jednou nastaví zrdcadlo věčnosti, svobody a podruhé chudoby a marnosti.

Pokud se člověk naladí na přírodu, autentičnost, mnohé toho na Zanzibaru pochopí. Ať už s jógou či bez, na ostrově se dá mnohé pozorovat. Nekonečné toulky po pláži, oku libé scenerie a všudy přítomný úsměv ze všech stran je vibrací sobě samou.


S láskou,


Kat

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

V jemnoCitu

bottom of page